Kto może korzystać z kwartalnych rozliczeń podatku?
Prawo do kwartalnych rozliczeń podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług (VAT) przysługuje tylko niektórym firmom. Jako że jest to metoda rozliczenia podatku, która ma wiele zalet, warto poznać warunki, jakie trzeba spełniać, aby zacząć z niej korzystać.
Którzy przedsiębiorcy mogą rozliczać podatek kwartalnie?
Podatek dochodowy mogą rozliczać kwartalnie przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej oraz tzw. mali podatnicy, czyli firmy, które w poprzednim roku podatkowym osiągnęły przychód brutto nie większy niż 1 200 000 euro. Z kolei podatek od towarów i usług mogą w ten sposób rozliczać tylko mali podatnicy, pod warunkiem, że od daty założenia działalności gospodarczej minął minimum rok. Co ważne, zmiana sposobu rozliczania podatku dochodowego na metodę kwartalną, jest możliwa tylko raz w roku – do 20 lutego, czyli do terminu wpłaty pierwszej zaliczki. Metodę rozliczania podatku VAT można natomiast zmienić w czterech terminach – do 25 dnia drugiego miesiąca każdego kwartału. W przypadku wątpliwości dotyczących kwartalnego rozliczania podatków, warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym. Specjaliści sprawdzą, czy ich klient spełnia warunki do przejścia na tę metodę rozliczania podatków oraz zagwarantują dotrzymanie wszystkich terminów.
Jakie są zalety kwartalnych rozliczeń podatku?
Kwartalne rozliczenie podatku dochodowego od przychodów oraz podatku od towarów i usług ma szereg zalet dla przedsiębiorców. Przede wszystkim ta forma rozliczenia z Urzędem Skarbowym redukuje liczbę deklaracji oraz przelewów, które trzeba przygotować w ciągu roku podatkowego. W rozliczeniu kwartalnym wnioski należy złożyć tylko cztery razy – jest to dużym ułatwieniem w porównaniu do dwunastu przy rozliczeniu miesięcznym. Ważną zaletą kwartalnych rozliczeń podatku jest również możliwość rozliczenia faktur kosztowych w dwóch kolejnych kwartałach od momentu ich otrzymania. Rozliczając podatki w systemie kwartalnym, łatwiej jest skorygować ewentualne błędy w zeznaniach, ponieważ jest mniej deklaracji podatkowych do zweryfikowania i korekty. Duże znaczenie dla firm korzystających z kwartalnych rozliczeń ma rozłożenie w czasie opłacania zobowiązań podatkowych. Zamiast comiesięcznych przelewów, wykonuje się je co trzy miesiące, co przyczynia się do łatwiejszego zarządzania budżetem firmy. Kwartalne rozliczanie podatków pozwala w przypadku podatku VAT na korzystanie z kasowej metody rozliczania, która jest korzystna dla przedsiębiorcy ze względu na to, że może on podatek VAT od sprzedaży lub od zakupów wykazać w deklaracji w kwartale, w którym otrzymał zapłatę lub ją uiścił.