Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca?
Przedsiębiorcy, tak jak osoby prywatne, muszą płacić podatki. Przede wszystkim są oni zobowiązani do płacenia podatku dochodowego od osiąganych przychodów, jednak część z nich ma jeszcze kilka innych zobowiązań podatkowych. W dzisiejszym wpisie po krótce je omówimy.
Podatek dochodowy
Wysokość podatku dochodowego i termin jego zapłaty są zależne od wybranej formy opodatkowania. Najbardziej popularną wśród przedsiębiorców formą opodatkowania jest skala podatkowa, wynosząca 18% lub 32% - dla dochodu powyżej 85 528 zł. Inną formą opodatkowania jest podatek liniowy. Jego stawka wynosi 19% i jest niezależna od wysokości osiągniętego dochodu. W przypadku wybrania formy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych opodatkowaniu ulega sam przychód (nie dochód). Przychody opodatkowuje się według 8 stawek (zależnych od profilu działalności): 20%, 17%, 10%, 12,5%, 8,5%, 5,5%, 3% lub 2%. Kolejną formą opodatkowania jest kata podatkowa. Opodatkowanie zależne jest w jej przypadku od decyzji wymiarowej wydanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego po złożeniu PIT-16 do 20 stycznia danego roku. Wysokość podatku nie jest w jej wypadku zależna od osiągniętych dochodów. Wybór najlepszej formy opodatkowania dla danego rodzaju działalności zawsze doradzi dobre biuro księgowe.
Podatek od towarów i usług
Podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23%, jednak wyróżniamy też stawki 8%, 5%, 4% i 0%. W praktyce można się również spotkać ze stawką "ZW" (zwolnienie z VAT) lub "NP" (nie podlega). Podatek od towarów i usług jest podatkiem obrotowym obciążający tzw. wartość dodaną na każdym etapie produkcji i dystrybucji poszczególnych dóbr. VAT rozlicza się, odliczając od podatku z tytułu sprzedaży podatku związanego z zakupem, dlatego też często określa się go „obojętnym” dla przedsiębiorców.
Podatek od czynności cywilnoprawnych
To podatek, który dotyczy niektórych rodzajów transakcji, tj. umowy sprzedaży oraz zmiany rzeczy i praw majątkowych, umowy pożyczki umowy sprzedaży oraz zmiany rzeczy i praw majątkowych, umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, umowy dożywocia, umowy darowizny, umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności, ustanowienie hipoteki, umowy depozytu nieprawidłowego, ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności, umowy spółki. Zazwyczaj wynosi on 1% lub 2% wartości transakcji.
Podatek od nieruchomości
Jak sama nazwa wskazuje, to podatek, który przedsiębiorca musi zapłacić od posiadanych gruntów, budynków czy budowli. Wysokość podatku ustalana jest przez gminę.
Podatek od środków transportu
Ten podatek dotyczy przedsiębiorców posiadających samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i balastowe, przyczepy oraz naczepy, a także autobusy. To gmina ustala stawkę podatku.
Opłata za korzystanie ze środowiska
To specyficzna opłata, dotycząca przedsiębiorców, którzy w swojej działalności wprowadzają do powietrza pyły lub, gazy, do ziemi lub wody – ścieki, składują odpady lub pobierają wodę.