Blog
Dlaczego warto skorzystać z usług biura rachunkowego?
Prowadzenie własnego biznesu to niemałe wyzwanie. Oprócz stałego rozwijania głównego przedmiotu działalności firmy należy sprostać wielu innym obowiązkom, takim jak chociażby prowadzenie księgowości. Każdy właściciel firmy ma dwie możliwości: albo prowadzi księgowość samodzielnie, albo zleca to zadanie profesjonalnym biurom rachunkowym. Jakie zalety wiążą się z drugim rozwiązaniem i dlaczego warto korzystać z usług biura rachunkowego? Zapraszamy do lektury.
Jakie są różnice między księgowością pełną a uproszczoną?
Rozpoczynając swoją przygodę z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, należy podjąć szereg ważnych decyzji. Do jednej z nich należy sposób prowadzenia księgowości. Wybór między księgowością uproszczoną a pełną księgowością może wydawać się trudny. Jakie zatem są podstawowe różnice między tymi dwoma możliwościami?
Zasady sporządzania sprawozdań finansowych
Sprawozdanie finansowe jest dokumentem, który przedstawia sytuację finansową danego przedsiębiorstwa. Sporządzane jest ono zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, na dzień bilansowy i dotyczy danego roku obrotowego. Przygotowując sprawozdanie finansowe, należy kierować się istotnymi zasadami rachunkowości, co pozwala stworzyć dokument wiarygodny i zaprezentować rzetelny, zgodny z rzeczywistością obraz sytuacji w przedsiębiorstwie.
Kto może korzystać z kwartalnych rozliczeń podatku?
Prawo do kwartalnych rozliczeń podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług (VAT) przysługuje tylko niektórym firmom. Jako że jest to metoda rozliczenia podatku, która ma wiele zalet, warto poznać warunki, jakie trzeba spełniać, aby zacząć z niej korzystać.
Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca?
Przedsiębiorcy, tak jak osoby prywatne, muszą płacić podatki. Przede wszystkim są oni zobowiązani do płacenia podatku dochodowego od osiąganych przychodów, jednak część z nich ma jeszcze kilka innych zobowiązań podatkowych. W dzisiejszym wpisie po krótce je omówimy.
Z jakich elementów składa się księga przychodów i rozchodów?
Księga przychodów i rozchodów jest ewidencją księgową służącą do ujmowania operacji gospodarczych w formie uproszczonej. Może ją prowadzić przedsiębiorca, który spełnia trzy warunki: rozlicza podatek na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub liniowo, prowadzi działalność gospodarczą indywidualnie albo w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych, spółki partnerskiej, w formie spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, jego przychody netto z działalności gospodarczej albo przychody spółki nie przekroczyły w poprzednim roku 2 mln euro. Księga przychodów i rozchodów składa się z 17 kolumn.
Jakie świadczenia można uzyskać z ZUS w ramach tarczy antykryzysowej?
Obostrzenia wprowadzone w trakcie pandemii koronawirusa mocno uderzyły w gospodarkę. Rząd zdecydował się na wprowadzenie Tarczy Antykryzysowej, której celem jest m.in. ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach. Pierwsze regulacje weszły w życie 1 kwietnia, lecz Tarczę jeszcze dwukrotnie uszczelniano. Jakie wsparcie otrzymali przedsiębiorcy w ZUS?
Główne założenia tarczy antykryzysowej. Jakie rozwiązania dla przedsiębiorców przygotował rząd?
Przedsiębiorcy boleśnie odczuli skutki pandemii koronawirusa. Rząd przygotował pakiet świadczeń pomocowych, nazywanych tarczą antykryzysową, dzięki któremu firmom łatwiej było przetrwać ten trudny czas. Jakie były najważniejsze rozwiązania tarczy? Ten temat poruszymy w dzisiejszym wpisie.